Wygraj z nałogiem

Pomóż sobie i swoim bliskim!

Bulimia – przyczyny choroby

Wystarczy zły dzień, kłótnia z bliską osobą, niepowodzenie w pracy czy niezaliczony egzamin. Każdy powód jest wystarczająco dobry, aby znów sięgnąć po jedzenie. Nie chodzi bowiem wyłącznie o chęć zaspokojenia głodu. Tzw. uczty bulimiczne przyjmują formę odreagowania na stres. Jednak po spożyciu ostatniego posiłku przychodzi uczucie złości i wstydu. Ulgę przynoszą wymioty, dzięki którym organizm oczyszcza się z pochłoniętych kalorii. Czasami chorzy próbują na własną rękę walczyć z chorobą, jednak takie leczenie bulimii z reguły kończy się nawrotem choroby. Z tego powodu bulimia jest problemem, który zwalczyć może wyłącznie odpowiednia terapia.

Skąd bierze się problem bulimii? Przyczyny mogą być różne. Do najczęstszych należy brak akceptacji ze strony rówieśników lub otoczenia, prowadzący do trudności z samoakceptacją. Niekiedy jest to sposób radzenia sobie z konfliktami w rodzinie lub efekt zaniedbywania dziecka w okresie dziecięcym. Nauka mówi także o pewnych warunkach genetycznych, które zwiększają ryzyko zachorowań u konkretnych osób. Żarłoczność psychiczna, ponieważ tak określana jest bulimia, w krótkim czasie wyniszcza organizm oraz psychikę. Dlatego tak ważne jest, aby leczenie zostało przeprowadzone przez specjalistów.

Na jakie zachowania należy zwrócić uwagę w przypadku podejrzenia bulimii?

  • prowokowanie wymiotów po posiłkach
  • głodówki
  • zażywanie środków przeczyszczających lub moczopędnych
  • wykonywanie lewatyw
  • nadmierna aktywność fizyczna
  • częste zmiany nastroju.

Leczenie bulimii – w jaki sposób przebiega?

Choroby związane z nieprawidłowym żywieniem, tj. anoreksja, bulimia lub tzw. anoreksja bulimiczna, wymagają złożonego i długofalowego leczenia. W przypadku bulimii, najczęściej stosowaną formą psychoterapii jest kognitywna terapia behawioralna. Jej celem jest nauka bezpiecznego jedzenia i zmiana myślenia o posiłkach. Często łączy się ją z leczeniem antydepresyjnym, ponieważ świadomość choroby wywołuje poczucie wstydu u bulimików. W niektórych przypadkach sprawdza się również farmakologia. Bulimia, w zależności od stopnia zaawansowania, jest leczona na dwa sposoby. W lżejszych przypadkach terapia odbywa się w ośrodkach dziennych, natomiast leczenie pacjentów wymagających stałej obserwacji przebiega w szpitalach psychiatrycznych.