Wygraj z nałogiem

Pomóż sobie i swoim bliskim!

Uzależnienie od hazardu: poznaj główne objawy

Gra w kościUzależnienie od hazardu jest w początkowym stadium dość trudne do wykrycia, gdyż może nie dawać żadnych zewnętrznych objawów, które są tak charakterystyczne dla choroby alkoholowej czy narkotykowej. Dlatego przez długi czas terapia lub leczenie uzależnień od hazardu wydają się absurdalnym pomysłem. Jednak w miarę upływu czasu, nałóg hazardowy rozwija się, a co za tym idzie, pojawiają się coraz wyraźniejsze symptomy, które mogą wskazywać na uzależnienie od gier hazardowych.

Uzależnionego hazardzistę bardzo często cechuje przymus grania, który może wiązać się z nieumiejętnym gospodarowaniem pieniędzmi czy z wydawaniem dużych sum na różnego rodzaju gry. Jednym z charakterystycznych objawów uzależnienia od hazardu jest także zaburzenie świata wartości. Codzienne obowiązki zaczynają schodzić na dalszy plan, a wszystko po to, by móc spędzać coraz więcej czasu na grze. Hazardzista często ponadto szuka przyczyn swoich porażek i niepowodzeń w świecie zewnętrznym, zamiast w sobie. W takim przypadku warto sięgnąć po specjalistyczną pomoc i dowiedzieć się, gdzie przeprowadzane jest najlepsze leczenie uzależnienia od hazardu. Tylko odpowiednia terapia jest w stanie pomóc choremu.

 

Leczenie uzależnienia od hazardu – jak sobie radzić z nałogiem

Leczenie hazardu nie należy do najprostszych i powinno odbywać się wyłącznie pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Sam hazardzista lub osoba z jego najbliższego otoczenia na ogół nie jest w stanie mu pomóc.

Pierwszym krokiem w leczeniu uzależnienia od hazardu powinno być uświadomienie pacjentowi, że ma poważny problem natury behawioralnej. To podstawowy ruch, którym rozpoczyna się każda terapia. Chory znalazł się bowiem w sytuacji, gdzie brak stosownych kroków może przyczynić się do poważnych kłopotów psychicznych i fizycznych. Najlepsze będzie uświadomienie pacjentowi skutków uzależnienia od hazardu i zakładanych efektów leczenia. Terapia hazardu koncentruje się przede wszystkim na zmianie zachowań hazardowych – uczy ona również radzenia sobie z nałogiem, własnymi emocjami oraz niezdrowymi postawami. Celem leczenia hazardu jest przeformułowanie myślenia i sprawienie, że pacjent zaczyna inaczej patrzeć na gry hazardowe.

Jeżeli szukają Państwo miejsca, gdzie przeprowadzane są najlepsze terapie i kompleksowe leczenie uzależnień od hazardu – ośrodek Agnus będzie dobrym wyborem.