Wygraj z nałogiem

Pomóż sobie i swoim bliskim!

Uzależnienie od Internetu – co powinno zaniepokoić?

Uzależnienie od Internetu, określane także mianem zespołu uzależnienia od Internetu, to coraz bardziej powszechny problem społeczny, który prawdopodobnie jest jedną z największych plag XXI wieku. Ten rodzaj nałogu polega na ustawicznym spędzaniu czasu na kontaktach z komputerem, przez co osoba uzależniona zaniedbuje rodzinę, codzienne obowiązki, a także izoluje się od społeczeństwa. W krótkim czasie niemożliwym staje się normalne funkcjonowanie. Dlatego tak ważne jest skuteczne leczenie uzależnienia od gier komputerowych, komputera lub Internetu, które pozwoli choremu na powrót do normalnego życia.

Ręce trzymające joystick

 

Można wyróżnić wiele specyficznych objawów uzależnienia od Internetu i komputera, spośród których najczęściej wymienia się:

  • traktowanie Internetu (lub komputera, gier komputerowych) jako środka na łagodzenie stresu,
  • odczuwanie coraz większej irytacji w sytuacjach innych niż z komputerem,
  • zmniejszenie aktywności rodzinnej/społecznej w związku z przesiadywaniem w sieci,
  • nieudane próby ograniczenia bądź też zaprzestania korzystania z Internetu czy komputera.

 

 

Zarówno uzależnienie od Internetu, jak i od komputera czy gier komputerowych ma niekorzystny wpływ na układ nerwowy. W miarę upływu czasu u osoby uzależnionej pojawiają się symptomy natury fizycznej, takie jak: rozdrażnienie, zwiększona pobudliwość, złość, agresja, utrata apetytu, zaburzenia koncentracji, problemy ze snem. Leczenie na własną rękę często przynosi krótkotrwały efekt i kończy się jeszcze silniejszym problemem. Zarówno uzależnienie od komputera, gier komputerowych czy Internetu wymaga pomocy specjalisty, który przeprowadzi odpowiednią psychoterapię.

Uzależnienie od Internetu i komputera – jak przebiega leczenie?

Skutki uzależnienia od Internetu i komputera mogą być bardzo różne, powodując zarówno dolegliwości fizyczne, jak i psychiczne. Osoby uzależnione wymagają natychmiastowej pomocy terapeutycznej, która ma na celu poprawę stanu zdrowia, a także odbudowę relacji społecznych i rodzinnych poprzez ustalenie harmonogramu dnia, a także określenie ram czasowych na korzystanie z sieci.

Leczenie uzależnienia od Internetu, komputera i gier komputerowych bazuje na psychoterapii behawioralnej, która pomaga pacjentom między innymi poznać własne mocne i słabe strony, by móc konstruktywnie zmierzyć się z problemem nałogu.

Jeżeli szukają Państwo ośrodka, którego specjalnością jest leczenie nałogów takich, jak uzależnienie od komputera, gier komputerowych lub Internetu, nasi specjaliści chętnie służą pomocą.