Wygraj z nałogiem

Pomóż sobie i swoim bliskim!

Lekomania – przyczyny, objawy i leczenie

Rozsypane tabletki

Lekomania, tak samo jak każde inne uzależnienie, musi zostać poddana specjalistycznemu leczeniu. Im wcześniej choroba zostanie rozpoznana, tym pacjent ma większe szanse na wyleczenie oraz całkowity powrót do zdrowia.

Problemy z nadużywaniem leków stają się coraz bardziej powszechne. Na ogół są to środki o działaniu nasennym, uspokajającym czy przeciwbólowym. Szczególnie groźna jest lekomania związana z przedawkowywaniem substancji o niekorzystnym wpływie na układ nerwowy, gdyż ten rodzaj uzależnienia może przyczyniać się do poważnych zaburzeń psychicznych, zatruć, a nawet do śmierci pacjenta.

Leczenie lekomanii często jest związane z procesem detoksykacji, gdzie zmniejsza się objawy abstynencyjne (takie, jak niepokój, lęk, zaburzenia snu, drżenie mięśni, objawy wegetatywne), a także przeprowadza najlepsze metody regeneracji organizmu i odzwyczaja go od szkodliwych substancji leczniczych.

 

Leczenie lekomanii – gdzie znajdziesz najlepsze ośrodki

Leczenie lekomanii, poza detoksem (odtruciem), związane jest także z doborem odpowiedniego rodzaju terapii. Psychoterapia może odbywać się w formie spotkań grupowych bądź indywidualnych, a jej celem jest przekazanie pacjentowi wiedzy związanych z mechanizmem uzależnienia od leków, a także utrwalenie zdrowych postaw i zachowań, które mają bardzo ważne znaczenie w procesie zdrowienia. Leczenie lekomanii nie powinno zostać przerwane, gdyż może grozić szybkim powrotem do nałogu, zgubnego w swoich skutkach.

W nieco cięższych przypadkach leczenie lekomanii, poza odtruciem, może również wiązać się z podawaniem odpowiednich środków farmakologicznych, w celu przywrócenia równowagi organizmu i wyeliminowania uciążliwych dolegliwości zdrowotnych.

Ośrodek Agnus to miejsce, gdzie z najlepszą troską o pacjenta staramy się wyleczyć problem lekomanii. Zapraszamy do kontaktu.