Wygraj z nałogiem

Pomóż sobie i swoim bliskim!

Uzależnienie od narkotyków – przyczyny i objawy

Czaszka usypana z narkotyków

Nie jest prawdą, że uzależnienie od narkotyków dotyczy wyłącznie osób bezdomnych, zamieszkujących ulice i dworce. Pod słowem „narkotyki” kryje się cała gama szkodliwych dla zdrowia substancji psychoaktywnych, po które sięgają nie tylko osoby dorosłe, ale coraz częściej również młodzież z nawet najlepszych domów. Narkomania to poważny problem. Wyniszczenie organizmu i psychiki doprowadza do stanu, gdzie uzależniony musi poddać się leczeniu, by uniknąć śmierci.

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, dlaczego uzależniamy się od narkotyków. Początkowo przyjmowanie tego rodzaju środków wiąże się z uczuciem euforii i odprężenia, jednak w miarę upływu czasu, pojawia się lęk, zagubienie oraz depresja. Uzależnienie od narkotyków wiąże się z występowaniem szeregu specyficznych objawów zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej. Osoba uzależniona od substancji psychoaktywnych zaniedbuje dotychczasowe obowiązki i zainteresowania, cierpi z powodu zaburzeń osobowości, izoluje się od społeczeństwa, a także chce zdobyć środek narkotyczny za wszelką cenę i przy pomocy wszelkich możliwych sposobów.

 

Leczenie narkomanii – gdzie najlepsze terapie uzależnienia

Praktycznie wszystkie narkotyki wykazują szkodliwy wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka, a jeśli są łączone z alkoholem, dodatkowo mogą przyczyniać się do uszkodzeń wątroby oraz nerek. Im wcześniej zostanie rozpoczęte leczenie narkomanii, tym pacjent ma większe szanse na przeżycie i powrót do normalnego funkcjonowania.

W naszym ośrodku pierwszym etapem leczenia narkomanii zazwyczaj jest odtrucie, które pomaga zminimalizować ryzyko wystąpienia objawów abstynencyjnych, a także ma na celu regenerację organizmu i przywrócenie mu równowagi. Po detoksie zostaje podjęta decyzja o dalszym leczeniu uzależnienia od narkotyków, które odbywa się w formie odpowiedniej psychoterapii. Jest ona ukierunkowana na zmianę dotychczasowych postaw, abstynencję oraz motywację do całkowitego zerwania z nałogiem.

Ośrodek Agnus to miejsce, gdzie leczenie narkomanii odbywa się z najwyższą dbałością o pacjenta. Nasze najlepsze terapie przeprowadza się w taki sposób, aby pacjenci czuli się bezpiecznie i komfortowo. Zapraszamy do kontaktu.