Wygraj z nałogiem

Pomóż sobie i swoim bliskim!

Alkoholizm – objawy, które powinny zaniepokoić

Puste butelki po alkoholuAlkoholizm jest powszechnie znaną chorobą, która nieleczona może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Osoby uzależnione od alkoholu często giną w wypadkach samochodowych, w zabójstwach i różnego rodzaju bijatykach, a nierzadko również popełniają samobójstwa. Objawy alkoholizmu wydają się być względnie proste do rozpoznania, jednak trzeba sobie zdawać sprawę, że w początkowym stadium rozwoju, choroba alkoholowa może przypominać wiele różnych problemów, takich jak: brak odpowiedzialności, złe zachowanie, ciągła chęć do zabawy, nieumiejętne gospodarowanie pieniędzmi czy nawet gwałtowny temperament.

Dopiero w kolejnych fazach objawy alkoholizmu nasilają się, a na dodatek dochodzą nowe. Osoba uzależniona od alkoholu może często pić w ukryciu, miewać zaburzenia pamięci czy nawet zmiany osobowości. W średnio zaawansowanej fazie alkoholizmu, obserwuje się ponadto uzależnienie psychologiczne, które wiąże się z tym, iż alkoholik musi się napić, by czuć się swobodnie między znajomymi czy w tym podobnych sytuacjach.

 

Alkoholizm – objawy, na które należy reagować!

Istnieją różne objawy alkoholizmu, jednak nigdy żadnych z nich nie należy lekceważyć. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jedynym prawidłowym podejściem do osoby uzależnionej od alkoholu jest leczenie, które ma za zadanie pomoc alkoholikowi w nauczeniu się funkcjonowania w różnych życiowych sytuacjach, bez konieczności sięgania po trunki alkoholowe.

Trzeba podkreślić, że na objawy alkoholizmu nie ma lekarstwa w sensie środków farmakologicznych. Nie można czekać bezczynnie, aż w alkoholiku obudzi się chęć do leczenia – tak po prostu się nie stanie. Łagodząc konkretne objawy choroby alkoholowej pomagamy tak naprawdę nie tylko samemu alkoholikowi, ale również jego rodzinie i całemu społeczeństwu.