Wygraj z nałogiem

Pomóż sobie i swoim bliskim!

Alkoholizm w rodzinie – co robić, gdy ktoś bliski pije?

Matka z noworodkiem

Mając w rodzinie osobę uzależnioną od alkoholu, często zastanawiamy się, co powinniśmy zrobić. Jak się okazuje, możliwości oddziaływania na alkoholizm w rodzinie mamy stosunkowo niewiele, jednak możemy wpłynąć na alkoholika poprzez podjęcie odpowiedniej postawy wobec niego.

Członkowie rodziny alkoholika przez zmianę swojego nastawienia oraz postępowania wobec osoby uzależnionej, muszą dążyć do tego, by ona sama podporządkowała się wspólnie wypracowanemu rytmowi. Zawsze należy mieć na uwadze, że alkoholizm w rodzinie jest bardzo ciężką chorobą, a pomoc osobie uzależnionej jest możliwa wyłącznie wtedy, gdy zaakceptujemy fakt nadużywania alkoholu i przestaniemy się wstydzić tego problemu.

 

Społeczna pomoc rodzinie alkoholika

Współuzależnienie dotyka wszystkich członków rodziny osoby pijącej. W poszukiwaniu pomocy w chorobie alkoholowej, warto zgłosić się do specjalistycznego ośrodka terapeutycznego. W takich miejscach udzielana jest fachowa pomoc rodzinie alkoholika, a sama osoba uzależniona zostaje poddana odpowiedniemu leczeniu. Jest to zazwyczaj terapia uzależnienia, która może odbywać się w formie indywidualnej lub grupowej.

Rodzinom, w których jeden z domowników pije alkohol, niezbędna jest pomoc profesjonalistów, gdyż nieleczona choroba alkoholowa może prowadzić do tragicznych w skutkach konsekwencji. Tylko odpowiednio wcześnie udzielona pomoc rodzinie alkoholika może sprawić, że osoba uzależniona zostanie wyleczona z nałogu, a rodzina zacznie na nowo prawidłowo funkcjonować.