Wygraj z nałogiem

Pomóż sobie i swoim bliskim!

Zakupoholizm – kiedy zaczyna się problem?

Zakupoholizm to poważne uzależnienie wymagające odpowiedniej terapii leczenia. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń płynących z tego nałogu. Problem zakupoholików zaczyna się niewinnie – spędzanie wolnych chwil w galeriach handlowych, przeglądanie ofert sklepów internetowych. Nie ma powodów do obaw – dobrze czasami planować zakupy i zapoznać się ze nowym asortymentem. Sprawianie sobie prezentów, też nie jest przecież niczym złym. Z czasem jednak robienie zakupów okazuje się jedynym sposobem na życie, a zakupoholik cały świat podporządkowuje się sklepom.

Torby z zakupamiJakie czynniki sprzyjają zakupoholizmowi?

  • nieumiejętność radzenia sobie w sytuacjach stresowych
  • problem z samokontrolą, skłonność do popadania w uzależnienia
  • uzależnienia rodzinne
  • nerwowość, impulsywność
  • presja otoczenia, do którego się aspiruje
  • wspomnienie o wcześniejszym ubóstwie i obawa przed ponownym niedostatkiem

Zakupoholizm to choroba, a leczenie jest jedyną drogą wyjścia z nałogu. Należy od razu zdefiniować problem, aby móc z nim skutecznie walczyć. Już na początku należy zorientować się gdzie przeprowadza się najlepsze leczenie zakupoholizmu.

 

Na czym polega terapia dla zakupoholików?

Podobnie jak inne uzależnienia, zakupoholizm leczony jest poprzez najlepszą terapię poznawczo-behawioralną. Chory uczęszcza na specjalnie zajęcia, gdzie uczy się zdrowych zachowań i nowego myślenia. Leczenie zakupoholizmu to złożony, długofalowy proces. Nawet kiedy terapia dobiegnie końca, zakupoholik nie będzie mógł poddać się bezkarnemu wirowi zakupów. Warto jednak zaznaczyć, iż większość uzależnionych nie odczuwa już takiej potrzeby. Terapia dla zakupoholików ma na celu uświadomienie przyczyn kompulsywnego kupowania. Leczenie zakupoholizmu zaczyna się bowiem u podstaw problemu. Bardzo często okazuje się, iż wpływ na uzależnienie ma niska samoocena. Jeżeli proces leczenia nie zostanie przeprowadzony w prawidłowy sposób, wysoce prawdopodobny jest nawrót nałogu. Dlatego tak ważne jest, aby terapią zajęli się specjaliści.

Ośrodek Agnus zajmuje się walką z uzależnieniami takimi, jak leczenie zakupoholizmu. Jeżeli ten problem Państwa dotyczy, prosimy o kontakt.